Kredyt hipoteczny od podszewki — wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na wymarzony dom, kupić upragnione mieszkanie lub działkę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek kredytowy.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt przeznaczony na konkretny cel. Może być to m.in.: zakup domu, mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego czy kupno działki budowlanej. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego i może wynosić nawet kilka milionów złotych. Spłata hipoteki odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat.

4 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny na wymarzony dom? Oto 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego.

1. Rozpocznij przygotowania co najmniej kilka miesięcy wcześniej

Przygotowania do wzięcia kredytu hipotecznego warto rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku kredytowego. Dlaczego? Przez ten czas będzie mógł bowiem poprawić swoją zdolność kredytową i zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytodawcy. Aby taki plan się powiódł, warto nawiązać współpracę z doświadczonym ekspertem kredytowym, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces, zidentyfikuje obszary, które kuleją i doradzi, co możesz zrobić, aby polepszyć swój obraz w oczach kredytodawcy.

2. Znajdź wymarzoną nieruchomość

Kredyt hipoteczny służy sfinansowaniu konkretnej nieruchomości. Kolejnym krokiem powinno być więc znalezienie wymarzonego lokum.

3. Upewnij się, że dysponujesz wkładem własnym

Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 lub 10 (przy wykupieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego) wartości kredytowanej nieruchomości. Co ważne — wkładem własnym mogą być nie tylko oszczędności, ale także inna nieruchomość, darowizna od rodziny czy przyjaciół, pieniądze zgromadzone na PPK, IKE lub IKZE, pożyczka z zakładu pracy czy środki z książeczki mieszkaniowej.

4. Znajdź szyte na miarę finansowanie

Jeśli planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny samodzielnie (bez pomocy specjalisty), przed złożeniem wniosku koniecznie porównaj oferty poszczególnych instytucji finansowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. To, ile będziesz mógł pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego, zależy nie tylko od Twojej zdolności kredytowej, ale także od parametrów konkretnego produktu. Jeśli chcesz sfinansować kredytem nieruchomość wartą kilka milionów złotych, pierwszym krokiem powinno być wyselekcjonowanie instytucji, które pożyczą Ci taką kwotę, jakiej potrzebujesz;

  • wymaganą wartość wkładu własnego. Zależy Ci na tym, by zaciągnąć kredyt hipoteczny z 10-procentowym wkładem własnym? Znajdź kredytodawców, zapewniających taką możliwość. Informacje o wymaganej wartości wkładu znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;

  • koszty. Koszt kredytu hipotecznego to nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja czy ubezpieczenia (np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, porównaj RRSO (rzeczywistą roczną stopę procentową) kredytów. Co ważne — porównując wartości RRSO, upewnij się, że wyliczasz je dla identycznych parametrów (kwota kredytu, wysokość wkładu własnego, okres spłaty). Tylko wtedy wyniki okażą się miarodajne;

  • możliwość otrzymania kredytu na preferencyjnych warunkach. Często zdarza się, że instytucje finansowe nagradzają stałych klientów, oferując im korzystniejsze niż innym warunki hipoteki. Dobrym pomysłem będzie więc sprawdzenie warunków finansowania w instytucji, która obsługuje Twoje konto osobiste.

Taka analiza pozwoli Ci znaleźć kredyt, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Ze względu na długi okres spłaty wiele osób obawia się sięgnięcia po hipotekę. Pamiętaj jednak, że w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych kupione na kredyt mieszkanie możesz wynająć lub sprzedać. Nic nie stanie także na przeszkodzie, abyś spłacił kredyt wcześniej.

Źródła:

https://www.bankier.pl/smart/kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku

https://www.morizon.pl/blog/kredyt-hipoteczny-poradnik-kredytobiorcy/


Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + pięć =