Ile wynosi maksymalna kwota pożyczki?

Pożyczka to szybki sposób na pozyskanie gotówki. Można ją zaciągnąć między innymi w banku, a w porównaniu do kredytu jest ona często prostsza do uzyskania. Na ile można się maksymalnie zadłużyć w ramach takiej pożyczki?

Kredyt a pożyczka

Oba te pojęcia bywają używane zamiennie, choć w rzeczywistości mowa o dwóch różnych produktach. Kredyt jest dostępny wyłącznie w banku, podczas gdy pożyczki może udzielić także dowolna firma pożyczkowa albo osoba prywatna. W przypadku pożyczki najczęściej nie trzeba określać w umowie, na co pójdą otrzymane pieniądze, aczkolwiek przy bardzo wysokich kwotach pożyczkodawca może postawić taki wymóg. Kredyt zazwyczaj jest na konkretny cel, z wyjątkiem kredytów gotówkowych.

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że maksymalnie w ramach kredytu gotówkowego bank może pożyczyć 255 550 zł. Większość banków ustawia jednak niższe limity, np. 100 tysięcy, nie będzie natomiast problemu z zadłużeniem się na wyższą sumę przy kredycie hipotecznym – tutaj z kolei limit dotyczy wkładu własnego, który powinien wynosić przynajmniej 20 procent.

Jak duża może być pożyczka?

Jeśli chodzi o pożyczkę gotówkową, to praktycznie nie ma górnej granicy, i zależy to po prostu od polityki danej instytucji finansowej. Pożyczki są najczęściej na mniejsze kwoty, w granicach 1500-3000 zł. W firmach pożyczkowych ta rozpiętość bywa znacznie większa, od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset tysięcy. W Banku Spółdzielczym Raszyn możliwe jest otrzymanie pożyczki hipotecznej w wysokości nawet 2 milionów złotych, ale jest to pożyczka pod zastaw, z wkładem własnym w wysokości minimum 50 procent.

Gdzie warto brać pożyczkę?

Pożyczkę zdecydowanie lepiej zaciągnąć w banku. Firmy pożyczkowe kuszą prostymi formalnościami i zerowymi opłatami, a nawet przyjmują klientów z negatywną historią w BIK, która w banku jest na ogół dyskwalifikująca. Dla wygody klienta wszystkie procedury załatwiane są online i jeszcze tego samego dnia pieniądze trafiają na konto pożyczkobiorcy, ale te ułatwienia mają niestety swoją cenę – szybkie pożyczki sporo kosztują.

Warto też mieć na uwadze, że firmy pożyczkowe nie są objęte nadzorem KNF jak banki, co ma się zmienić dopiero od 2024 roku. To sprawia, że częściej zdarzają się niedozwolone zapisy, a oferta nierzadko konstruowana jest tak, że klient nie ma świadomości pełnych kosztów pożyczki i dowiaduje się o nich dopiero w momencie spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 13 =