Jaki projekt małego domu warto wybrać?

Duży dom wychodzi drożej nie tylko na etapie budowy, ale często także w utrzymaniu. Wielu inwestorów decyduje się więc na projekty o mniejszym metrażu, w granicach 80-120 m2 – mogą być one parterowe albo z użytkowym poddaszem. Czym taki dom powinien się wyróżniać?

Prosta bryła

Wielkim zainteresowaniem cieszą się domy nowoczesne, czworoboczne, o prostej bryle. Taki budynek jest tańszy w budowie i rzadziej na etapie realizacji dochodzi do błędów, dzięki czemu inwestycja może się szybciej zakończyć, bez kosztownych poprawek. Dzięki prostej bryle oszczędza się także na ogrzewaniu domu, a to jeden z najpoważniejszych wydatków związanych z utrzymaniem budynku.

Małe domy, jakie znaleźć można na projektyzwizja.pl, są parterowe albo z użytkowym poddaszem. Ta druga opcja jest szczególnie korzystna dla osób, które dysponują małą działką budowlaną, choć trzeba mieć na uwadze, że przy drugiej kondygnacji niezbędne są schody, co nie wszystkim odpowiada. Prócz tego warto zwrócić uwagę na obecność garażu – jeśli będzie on w bryle domu, to nie trzeba ograniczać powierzchni ogrodu.

Dopasowanie domu do działki

Plusem małego domu jest też to, że do jego wybudowania nie jest konieczna wielka parcela, dzięki czemu można zainwestować w lepszą lokalizację. Znaczenie ma jednak kształt działki – jeśli jest ona długa i wąska, najlepszym rozwiązaniem będzie dom w typie stodoły, na planie wydłużonego prostokąta, z użytkowym poddaszem.

Jak dom ma wyglądać w środku?

Rozkład pomieszczeń warto dostosować do potrzeb domowników. Dla większej rodziny odpowiednie będą domy z kilkoma sypialniami, z kolei dla osób bez dzieci albo seniorów polecane są projekty z większą częścią dzienną i np. osobną biblioteką, siłownią czy gabinetem do pracy. Dodatkową przestrzeń gospodarczą można urządzić w piwnicy, dzięki czemu nie trzeba pomniejszać metrażu pokoi aby zorganizować kotłownię czy garaż.

Domy mniejsze niż 70 m2

W przypadku domów o metrażu poniżej 70 m2 nie trzeba pozwolenia na budowę, co jeszcze bardziej obniża koszt inwestycji. To jednak opcja głównie dla singli, ewentualnie par, które nie planują dzieci – tak mały dom pod względem powierzchni nie różni się wiele od mieszkania w bloku, zapewnia jednak dostęp do ogrodu i daje więcej swobody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =